Biały ogród przy kościele

Międzygórze, to wieś licząca 600 mieszkańców w województwie dolnośląskim, powiecie kłodzkim.

biały ogród przy kościele – powierzchnia ok. 1500 m kw.

WOJEWÓDZTWO: DOLNOŚLĄSKIE


Biały Ogród – to nazwa nadana wyjątkowemu miejscu w Międzygórzu ze względu na posadzone w nim biało kwitnące rośliny. Powstał on w 2014r. z inicjatywy i przy pomocy mieszkańców miejscowości, na terenie przylegającym do najstarszego budynku –  drewnianego, barokowego kościoła pod wezwaniem św. Józefa. Dawniej, w obrębie muru otaczającego teren kościelny, istniał cmentarz. Świadczą o tym materiały archiwalne, nagrobne tablice i okazały, ok. 200 letni, żywotnik zachodni (Thuja occidentalis). Po II wojnie światowej symbolika i charakter tego miejsca straciły swoje znaczenie a cmentarz uległ zniszczeniu. Otaczała go pusta i zaniedbana przestrzeń. Dlatego też pojawił się pomysł, aby z poszanowaniem pierwotnego przeznaczenia miejsca, stworzyć ogród pamięci, którego znakiem rozpoznawczym staną się rośliny.

Do symboliki miejsca włączono również kolor biały. Został on wybrany ze względu na posiadanie bardzo wielu znaczeń religijnych. Zaproponowane zaś gatunki roślin, poprzez swój ozdobny wygląd, obfitość kwitnienia, intensywność zapachów, różnorodność, bogactwo kształtów i piękno nawiązują do przepychu baroku, w odmianie lokalnego, skromniejszego baroku wiejskiego w jakim wzniesiono istniejący tu kościół.

Teren barokowego kościoła pod wezwaniem św. Józefa usytuowany jest w centrum wsi. Został on wyremontowany ze środków unijnym. Do tworzenia Białego Ogrodu z pasją przyłączyli się mieszkańcy Międzygórza oraz osoby i firmy z zewnątrz. Przekazały one bezinteresowną pomoc w postaci rabatów, gratisów, roślin oraz materiałów do budowy ogrodu oraz wspierały realizację zamierzenia. W różnych fazach przedsięwzięcia, w systemie weekendowym, przy powstaniu ogrodu pracowało do 20 osób.

Biały ogród przy kościele – o idei

Białych ogrodów jest wiele. Najbardziej znany to Sissinghurst Castle Garden w Wielkiej Brytanii. W Międzygórzu “biały ogród” oczywiście nigdy nie istniał. Nie jest więc to odtwarzanie lub naśladownictwo a jedynie próba nadania tej przestrzeni nowego wyglądu z jasno określonym charakterem. Biały kolor, to w tym wypadku, rodzaj “klucza do ogrodu”. My, jako projektantki, mamy nadzieję, że ten prosty pomysł pomoże mieszkańcom samodzielnie i konsekwentnie zagospodarowywać teren i sadzić, zgodnie z tradycją takich miejsc, nowe rośliny bez uszczerbku dla naszej pierwotnej koncepcji. Oznaczenie wszystkich roślin na tabliczkach z łupka szarogłazowego, stanowiącego dawniej poszycie dachu kościoła, ma również na celu podkreślenie znaczenia roślin w tej wyjątkowej przestrzeni. Jest ona osobista i publiczna, prywatna, ale i swobodnie dostępna dla wszystkich mieszkańców oraz gości Międzygórza.

Biały Ogród przy kościele powstał niedawno, ale ma już ciekawą historię. Gościł między innymi Maję Popielarską wraz ekipą TVN-u programu “Maja w ogrodzie”, Biskupa Stanisława Deca, który go poświęcił. Niedługo potem Międzygórze i jego okolice były planem filmowym dla nowego filmu Agnieszki Holland “Pokot” na podstawie powieści Olgi Tokarczuk “Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Mamy nadzieję, że i nasz ogród dostanie w nim małą rolę.

Z roku na rok, dosadzane są w nim naparstnice, ostróżki oraz cebule krokusów i narcyzów. Z niecierpliwością czekamy również na rozrastanie się drzew czterech magnolii, podarowanych przez firmę MERIDA, które obsypane kwiatami zmienią pusty teren cmentarza w kwitnący zakątek.

Na blogu można poczytać o tym, jak ogród przy kościele powstawał:

I. Historia powstawania ogrodu -link do relacji

II. Dalsze losy ogrodu

III. Symboliczne rośliny – znaczenie roślin przy cmentarzach