Zielona enklawa w mieście – mały ogród z pomarańczem w tle

mały ogród w mieście – powierzchnia ok. 200 m kw.

WOJEWÓDZTWO: DOLNOŚLĄSKIE


Na niewielkiej powierzchni, bo zaledwie niecałych 200m2, udało się zaprojektować ogród nowoczesny, którego wyznaczone linie optycznie powiększają przestrzeń. W rezultacie odpowiednio dobrane barwy roślin pozwalają wprowadzić ciekawą kompozycję.

Na pozór mała, wąska działka, która dodatkowo jest pochylona, stała się enklawą zieleni o ciekawym zróżnicowaniu terenu. Ponadto dodatkowe, nieliczne stopnie i zielone tarasy poprawiają komunikację i ułatwiają koszenie trawy.

Ze względu na architekturę i jej kolorystyczne wykończenie zdecydowano, że motywem przewodnim ogrodu będzie chłodny odcień fioletu i niebieskości w połączeniu z odrobiną pomarańczu, występującego na detalach elewacji osiedla. Kolor ten został zastosowany aby ocieplić zimną tonację fioletów i dopasować się do otoczenia w sposób symboliczny, ale bardzo wymowny oraz podkreślić nowoczesny charakter otoczenia.

Mały ogród w mieście. Jak dużo tu się mieści !

Roślinami, które zamykają przestrzeń ogrodu i tworzą główne wnętrze są derenie kousa (Cornus cousa). Posiadają one bardzo malowniczą koronę i oryginalne kwiaty, które są de facto wybarwionymi na biało podsadkami przypominającymi chusteczki. W istocie liście podsadkowe przypominające płatki kwiatów otaczają mniej dekoracyjne kwiatostany. Ponieważ derenie te kwitną bardzo obficie, przebarwiają się jesienią na czerwono i są niewielkich rozmiarów, to stanowi to ich sporą zaletę.

Całość ma tworzyć bardzo lekką kompozycję, która zmienia się wraz z porami roku. W marcu i kwietniu pierwsze skrzypce odgrywają rośliny cebulowe – krokusy, tulipany, naryczy. Z pewnością maj to czas piwonii, czosnków ozdobnych, chabrów. W czerwcu zakwitną chociażby róże, w lipcu floksy, powojniki  i liliowce. Sierpień należy do hortensji. We wrześniu pora na ponowne kwitnięcie róż oraz astrów, rozchodników i zawilców oraz barbuli. Oprócz nich zaprojektowano w ogrodzie rośliny dodatkowe, które spajają kompozycję w całość i dodają zwiewności. Są to między innymi trawy ozdobne, funkie, szałwie, krwiściągi, ostróżki.

Wąski pasek przy elewacji, ze względu na wystawę północną, posiada rośliny cienioznośne i są to między innymi paprocie, bodziszki, naparstnice. Aby rozjaśnić wnętrze ogrodu całość jest utrzymana w odcieniach jasnej zieleni z dodatkiem bieli.

Mały ogród w mieście, to prawdziwe wyzwanie i szczęśliwy los, który przy odrobinie pomocy może stać się prawdziwą oazą zieleni w wielkim mieście.