Zielona enklawa w mieście – mały ogród z pomarańczem w tle

POWIERZCHNIA ogrodu : ok. 200m2

WOJEWÓDZTWO: DOLNOŚLĄSKIE


Na niewielkiej powierzchni, zaledwie niecałych 200m2, udało się zaprojektować ogród nowoczesny, którego wyznaczone linie optycznie powiększają przestrzeń, a odpowiednio dobrane barwy roślin pozwalają wprowadzić ciekawą kompozycję.

Na pozór mała, wąska działka, która dodatkowo jest pochylona, stała się enklawą zieleni o ciekawym zróżnicowaniu terenu. Dodatkowe, nieliczne stopnie i zielone tarasy poprawiają komunikację i ułatwiają koszenie trawy.

Ze względu na architekturę i jej kolorystyczne wykończenie zdecydowano, że motywem przewodnim ogrodu będzie chłodny odcień fioletu i niebieskości w połączeniu z odrobiną pomarańczu, występującego na detalach elewacji osiedla. Kolor ten został zastosowany aby ocieplić zimną tonację fioletów i dopasować się do otoczenia w sposób symboliczny, ale bardzo wymowny oraz podkreślić nowoczesny charakter otoczenia.

Roślinami, które zamykają przestrzeń ogrodu i tworzą główne wnętrze są derenie kousa (Cornus cousa). Posiadają one bardzo malowniczą koronę i oryginalne kwiaty, które są de facto wybarwionymi na biało podsadkami przypominającymi chusteczki. Owe liście podsadkowe przypominające płatki kwiatów otaczają mniej dekoracyjne kwiatostany. Derenie te kwitną bardzo obficie, przebarwiają się jesienią na czerwono i są niewielkich rozmiarów, co stanowi tu ich sporą zaletę.

Całość ma tworzyć bardzo lekką kompozycję, która zmienia się wraz z porami roku. W marcu i kwietniu pierwsze skrzypce odgrywają rośliny cebulowe – krokusy, tulipany, naryczy. Maj to czas piwonii, czosnków ozdobnych, chabrów. W czerwcu zakwitną róże, w lipcu floksy, powojniki  i liliowce. Sierpień należy do hortensji. We wrześniu pora na ponowne kwitnięcie róż oraz astrów, rozchodników i zawilców oraz barbuli. Oprócz nich zaprojektowano w ogrodzie rośliny dodatkowe, które spajają kompozycję w całość i dodają zwiewności. Są to między innymi trawy ozdobne, funkie, szałwie, krwiściągi, ostróżki.

Wąski pasek przy elewacji, ze względu na wystawę północną, posiada rośliny cienioznośne i są to między innymi paprocie, bodziszki, naparstnice. Aby rozjaśnić wnętrze ogrodu całość jest utrzymana w odcieniach jasnej zieleni z dodatkiem bieli.

Mały ogród w mieście, to prawdziwe wyzwanie i szczęśliwy los, który przy odrobinie pomocy może stać się prawdziwą oazą zieleni w wielkim mieście.