Ogród naturalistyczny

POWIERZCHNIA DZIAŁKI (ogród naturalistyczny): 2500m2


Ogrody w stylu naturalistycznym i alternatywny styl życia stały się obecnie wręcz modne. Pragnienie urzeczywistnienia idei zdrowego życia, przynajmniej we własnym ogrodzie, jest tak powszechna, że wiele osób decyduje się na zmianę miejsca zamieszkania. Pozostawiają więc w tyle miasto i wybierają wieś lub jej pobliże. Taka zmiana, to nie lada wyzwanie. Często wiąże się z zakupem dużej działki siedliskowej. Zagospodarowanie tej znacznej przestrzeni może zająć lata. Zwłaszcza jeśli zaczynamy dopiero stawiać pierwsze kroki w temacie ogrodu, sadu czy warzywnika.

Aby sen o domu za miastem nie stał się koszmarem, dobrze jest mieć plan i znać odpowiedzi na ważne pytania. Pierwsze powinno być ogrodzenie czy sad na ugorze? Warzywnik czy ogród na wielką skalę? A może jednak trawnik a najpierw rekultywacja gleby? Te i inne pytania to tylko początek. A może przydałby się też staw? Potrzebna zgoda, zgłoszenie czy projekt? A jakie rośliny? Jeśli wybrali Państwo teren położony na znacznej wysokości nad poziomem morza, czeka Was spore wyzwanie. Wśród polecanych w kolorowych pismach gatunków roślin ozdobnych można się zapomnieć w zimowe wieczory. Również markety wabią ogromnym wyborem, tylko czy przydatnych i odpowiednich roślin dla ogrodu naturalnego ?

Jeśli zadadzą sobie Państwo trud eksperymentowania, czeka Was miła loteria z niespodzianką. Jeśli tego właśnie chcecie, świetnie. Będzie ku temu nie jedna okazja. Trudne początki ogrodu naturalistycznego warto jednak powierzyć zawodowcom. Ogrodnik, którym z czasem staje się każdy właściciel ogrodu, to człowiek, który nie tylko wie “jak coś zrobić” ale przede wszystkim rozumie “dlaczego to robi”. Przygoda z ogrodem polega na wykorzystaniu najnowszych osiągnięć oraz starych doświadczeń w planowym działaniu.

ogród naturalistyczny

Ogród naturalistyczny to prawdziwa lekcja cierpliwości i wstrzemięźliwości. Trzeba po prostu czekać i dać szansę temu, co zazwyczaj zwykłe i pomijane