Ogród naturalistyczny w mieście

ogród naturalistyczny – powierzchnia ok. 800 m kw.

WOJEWÓDZTWO : MAZOWIECKIE

WARSZAWA, KABATY

Ogród cienia i światła


Widok na Las Kabacki, ale też na pole kapusty, to otoczenie, gdzie na kameralnym osiedlu powstaje ogród naturalistyczny. Pomysł Właścicieli zakładał powstanie ogrodu nawiązującego do tradycyjnych kwiatowych i bylinowych ogrodów angielskich, będących pochwałą natury i małej ingerencji w jej kształtowanie. Postawiłyśmy więc na wykorzystanie w pełni atutów ukształtowania posiadanego miejsca i dopasowanie do nich szaty roślinnej.

‘Chciałabym ogrodu z pachnącymi, tradycyjnymi krzewami. Z łąką i naturalną murawą. Mają być drzewa naturalnych rozmiarów a dom porośnięty pnączami. Lubię, gdy w ogrodzie jest zielono, trochę dziko. Jednocześnie w ogrodach angielskich podoba mi się spontaniczność, różnorodność i harmonijne współgranie barw i faktur. Byliny o ciemnym ubarwieniu to coś, co chętnie zobaczę u siebie.’

Powstała współczesna odmiana ogrodu naturalistycznego, bazująca na elementach ogrodu angielskiego oraz wiejskiego. Wspólnie tworzą one nową odsłonę ogrodu trzymanego w ryzach, ale w dużym stopniu spontanicznego. Z ogrodów angielskich zaczerpnęłyśmy sporą ilość bylin, komponowanych wielowarstwowo i z dużą dbałością o kolor i fakturę liści. Z kolei ogrody wiejskie wniosły tu pochwałę prostoty, soczystych barw, lekkości, sielskości, spontaniczności. Murawy trawnikowe i łąkowe uzupełniły całość. Pozornie panujący miejscami nieład w ogólnym odbiorze stał się kompletnym dla oka obrazem.

Działka położona jest skrajnie a cały jej teren ogrodzony jest ujednoliconym dla osiedla ogrodzeniem. Deweloper potraktował strefę wejściową jako pół publiczną, sprzyjającą kontaktom sąsiedzkim. Na działce posadził drzewa: wzdłuż podjazdu graby pospolite w odmianie ‘Fastigiata’ (Carpinus betulus L.) i głogi dwuszyjkowe (Crataegus laevigata) wzdłuż zachodniej granicy.

Kolorem przewodnim osiedla, który pojawia się na elewacjach oraz elementach małej architektury takiej jak tarasy i pergole, jest pomarańcz.

O ogrodzie naturalistycznym w mieście

Ogród jest w głównej mierze warunkowany zastanym nasłonecznieniem, gdyż mamy tu do czynienia z bardzo wysokim żywopłotem sąsiada z żywotników zachodnich (Thuja occidentalis). Daje on intymność, ale zabiera równocześnie słońce. W tej samej linii, w narożniku rośnie dorodny orzech włoski (Juglans regia), który jest dobrym duchem ogrodu.

Duża płaszczyzna działki jest więc równocześnie ogrodem głębokiego cienia i pełnego słońca. Daje to możliwość użycia roślin o wielu odcieniach liści. Dzięki istniejącej skarpie efekt będzie bardzo plastyczny i ciekawy. Niektóre krzewy oraz drzewa na tle żywopłotu mogą też pięknie eksponować jasne kwiaty.

Ogród, który dzięki temu powstanie będzie dynamiczny, swobodny i pozwalający czerpać pożytki z posiadanych roślin ponieważ powstaną miejsca o różnym nastroju odpowiadające na potrzeby domowników.

W ogrodzie znalazło się też miejsce dla łąki bylinowej wraz z poidłem dla ptaków, skromnego sadu z hamakiem i narcyzową łączką. Są też skrzynie do uprawy warzyw oraz miejsce dla krzewów owocowych.

Ogród naturalistyczny jako część ekosystemu, dzięki zgodności warunków siedliskowych, potrafi bez większych i zbędnych zabiegów pielęgnacyjnych dobrze funkcjonować samodzielnie. Odchodzi on od sztywnych ram strzyżonych żywopłotów a pozwala na naturalny wzrost roślin. W naturalistycznym ogrodzie wszystko zmienia się dynamicznie, uzupełniając się i samoczynnie dążąc do równowagi i harmonii. 

ogród naturalny
rabata bylinowa