Ogród naturalistyczny

WARSZAWA KABATY

POWIERZCHNIA : ok. 800m2

Ogród cienia i światła

Z widokiem na Las Kabacki i pole kapusty, na kameralnym osiedlu powstaje ogród naturalistyczny. Koncepcja zakłada powstanie ogrodu nawiązującego do tradycyjnych kwiatowych i bylinowych ogrodów angielskich, które są wyrazem tęsknoty za wiejskimi ogrodami i krajobrazami. Są pochwałą natury i małej ingerencji w jej kształtowanie, nie siląc się na awangardowe rozwiązania a stawiając na wykorzystanie w pełni posiadanego miejsca i dopasowanie szaty roślinnej do warunków zastanych.

‘Chciałabym ogrodu z pachnącymi, tradycyjnymi krzewami. Z łąką i naturalną murawą. Mają być drzewa naturalnych rozmiarów a dom porośnięty pnączami. Lubię, gdy w ogrodzie jest zielono, trochę dziko. Jednocześnie w ogrodach angielskich podoba mi się spontaniczność, różnorodność i harmonijne współgranie barw i faktur. Byliny o ciemnym ubarwieniu to coś, co chętnie zobaczę u siebie.’

Nie można powiedzieć, że jest to typowy ogród angielski – raczej współczesna wariacja ogrodu naturalistycznego, bazująca na elementach angielskiego oraz wiejskiego, które wspólnie tworzą nową odsłonę ogrodów we współczesnym duchu zgody z naturą. Od ogrodów angielskich zaczerpnęliśmy zamiłowanie do bylin, komponowanie ich wielowarstwowo i z dużą dbałością o detal, kolor i fakturę, ogólną obfitość roślinną i różnorodność. Z kolei ogrody wiejskie to pochwała prostoty, soczystych barw, lekkość, sielskość, spontaniczność oraz naturalne murawy trawnikowe i łąkowe,akceptacja i dopuszczenie dzikości i pozornego nieładu, który w ogólnym odbiorze staje się kompletnym, przyjemnym dla oka obrazem.

Działka położona jest skrajnie a cały teren ogrodzony jest ujednoliconym metalowym ogrodzeniem. Deweloper zdecydował się, aby potraktować strefę wejściową jako półpubliczną, sprzyjającą kontaktom sąsiedzkim. Na działce posadził drzewa : wzdłuż podjazdu graby pospolite w odmianie ‘Fastigiata’ (Carpinus betulus L.) i głogi dwuszyjkowe (Crataegus laevigata) wzdłuż zachodniej granicy.

Kolorem przewodnim osiedla, który pojawia się na elewacjach oraz elementach małej architektury, takiej jak tarasy i pergole, jest pomarańcz.

O ogrodzie naturalistycznym

Ogród ten jest w głównej mierze podyktowany zastanymi warunkami świetlnymi. Mamy tu do czynienia z bardzo wysokim żywopłotem sąsiada z żywotników zachodnich (Thuja occidentalis), który dając intymność zabiera równocześnie słońce. W tej samej linii, w narożniku rośnie stary orzech włoski (Juglans regia), który jest dobrym duchem ogrodu.

To dość nietypowe, aby w tym samym momencie dnia, ta sama płaszczyzna działki, która jest ogrodem właściwym, była równocześnie ogrodem cienia i słońca. Część działki jest intensywnie oświetlona, zaś druga w bardzo mocnym kontraście przyjemnie chłodna. Daje to możliwość utworzenia ciekawych miejsc bez konieczności czekania na podrośnięcie roślin.

Z racji bardzo wysokiej ‘zielonej ściany’ żywotników sąsiada, która jest dość przytłaczająca, ale też stanowi  ładne tło,  najrozsądniej jest ją wizualnie „zmiękczyć” krzewami o luźnej strukturze i zróżnicowanych wysokościach oraz odcieniach liści. Dzięki istniejącej skarpie efekt będzie bardzo plastyczny i ciekawy. Niektóre krzewy oraz drzewa na tle żywopłotu mogą mieć jaśniejszej liście i jasne kwiaty.

Aby ubarwić ten ogród pojawiają się swobodne rabaty. Ponieważ teren jest w połowie w cieniu, w tej części sugerujemy sadzić rośliny o jasnym ubarwieniu liści lub kwiecia – bieli, szarego błękitu, cytrynowej żółci. Da to wrażenie świeżości, lekkości i „światła”.Im bliżej domu kolory mogą być mocniejsze. Kolorem przewodnim nadal jest zieleń, uzupełnią ją  biel wraz z towarzyszącymi akcentami innych kolorów. W ogrodzie, w części słonecznej, dla dodania charakteru, pojawią się elementy ciemnych liści  (kolor bordo).  Uzupełnieniem mało wymagających krzewów będą byliny.

Miejsce, które dzięki temu powstanie będzie niejednoznaczne, dynamiczne, swobodne, ale też dokładnie zakomponowane i pozwalające czerpać pożytki z posiadanych roślin. Z zakątkami o różnym nastroju odpowiadającym na potrzeby domowników.

W ogrodzie znalazło się miejsce dla łąki bylinowej wraz z poidłem, skromnego sadu z hamakiem i narcyzową łączką. Są też skrzynie do uprawy warzyw oraz miejsce dla krzewów owocowych.

Ogród naturalistyczny jako część ekosystemu i dzięki zgodności warunków siedliskowych potrafi bez większych i zbędnych zabiegów pielęgnacyjnych dobrze funkcjonować samodzielnie. W takim ogrodzie jest przyzwolenie na bioróżnorodność i zmienność. Odchodzi się od sztywnych ram a pozwala na naturalne procesy zachodzące w przyrodzie. W naturalistycznym ogrodzie wszystko zmienia się dynamicznie, uzupełniając się i samoczynnie dążąc do równowagi i harmonii.