Ogród pachnący
ogród pachnący – powierzchnia ok. 1000 m kw.
WOJEWÓDZTWO: KUJAWSKO-POMORSKIE
Nieopodal Brodnickiego Parku Krajobrazowego
Marzeniem właścicieli tego miejsca było posiadanie ogrodu pachnącego, przepełnionego roślinnością. W rezultacie różnorodnego i eterycznego. Takiego, jak za dawnych lat. Z roślinami, które obecnie zapomniane a mimo wszystko nadal przywołujące dawne wspomnienia. Zwłaszcza te pachnące.
To ogród, który odbieramy wszystkimi zmysłami. Niewątpliwie jego oblicze zmienia się nie tylko wraz z porą dnia ale także miesiąca.
Teren posiada aktualnie kilka dorodnych sosen, które dodatkowo nawiązują do położonego nieopodal Brodnickiego Parku Krajobrazowego, w którym dominującym gatunkiem jest właśnie Pinus sylvestris.
Ogród pachnący – koncepcja
Ogród pachnący podzielony został na kilka wnętrz, które w rezultacie łączą się ze sobą amfiladowo. Dodatkowo jego oś kończy się na tarasie wśród dużych, wysokich drzew.
Jest to przestrzeń nieoczywista. Aby ją poznać trzeba wejść w głąb ogrodu, by zobaczyć go w całości i cieszyć się jego odkrywaniem.
Część reprezentacyjna, czyli w najbliższym otoczeniu domu jest najbardziej kwietna i barwna z przewagą bylin, które zdecydowanie królują w ciągu całego lata i jesieni. Ze względu na obecny kształt tarasu powstała rabata podyktowana obecną linią tarasu. Dzięki temu zabiegowi powstało dodatkowe 'zielone’ miejsce pośród kwitnących roślin.
Kwietna rabata to preludium do sielskiego sadu, który powstał na bazie już istniejących drzew owocowych. Bez wątpienia jest to bardzo swobodna przestrzeń, która może być wykorzystywana na pikniki czy biesiady. Dodatkowego uroku dodają naturalistyczne nasadzenia narcyzów i żywopłot z dzikiej róży, której sam zapach jest relaksujący.
Kolejna część to nieformalny ogród z dorodnymi krzewami, które swobodnie będą okalać całe wnętrze, podkreślając drzewa, które się tu znajdują. Pojawią się tutaj między innymi bzy, lilaki, jaśminy, kaliny, ciemne pęcherznice, derenie, lipa i pigwa. Użyto tu krzewów kwitnących i pachnących, atrakcyjnych o każdej porze roku. W nawiązaniu do architektury domu proponuje się też użycie ciemno zabarwionych krzewów, które posiadają jednak różowe kwiatostany w porze kwitnienia. Kompozycja krzewów w tej części jest utrzymana w kolorach bieli, różu, moreli i borda.
To ogród pachnący, w którym poczujemy się jak w perfumerii…..