Ogród pachnący

POWIERZCHNIA DZIAŁKI : OK. 1000M2


Marzeniem właścicieli tego miejsca było posiadanie ogrodu pachnącego, przepełnionego roślinnością – różnorodnego i eterycznego. Takiego, jak za dawnych lat. Z roślinami, które swoim zapachem przywołują dawne wspomnienia.

To ogród, który odbieramy wszystkimi zmysłami. Przestrzeń, w której się przebywa i zmienia otoczenie wraz z porą dnia, miesiąca czy upodobania.

Teren posiada aktualnie kilka dorodnych sosen, które niejako nawiązują do położonego nieopodal Brodnickiego Parku Krajobrazowego, w którym dominującym gatunkiem jest właśnie Pinus sylvestris.

O koncepcji ogrodu pachnącego

Ogród pachnący podzielony został na kilka wnętrz, które łączą się ze sobą amfiladowo, jego oś kończy się na dodatkowym tarasie wśród dużych, wysokich drzew.

Jest to przestrzeń nieoczywista. Aby ją poznać trzeba wejść w głąb ogrodu, by zobaczyć go w całości i cieszyć się jego odkrywaniem.

Część reprezentacyjna, czyli w najbliższym otoczeniu domu jest najbardziej kwietna i barwna z przewagą bylin, które zdecydowanie królują w ciągu całego lata i jesieni. Kształt rabaty został podyktowany obecną linią tarasu. Dzięki temu zabiegowi powstało dodatkowe ‘zielone’ miejsce pośród kwitnących roślin.

Kwietna rabata jest preludium do sielskiego sadu, który powstał na bazie już istniejących drzew owocowych. Jest to bardzo swobodna przestrzeń, która może być wykorzystywana na pikniki czy biesiady. Dodatkowego uroku dodają naturalistyczne nasadzenia narcyzów i żywopłot z dzikiej róży, której sam zapach jest relaksujący.

Kolejna część to nieformalny ogród z dorodnymi krzewami, które swobodnie będą okalać całe wnętrze, podkreślając drzewa, które się tu znajdują. Pojawią się tutaj między innymi bzy, lilaki,jaśminy, kaliny, ciemne pęcherznice, derenie, lipa i pigwa. Użyto tu krzewów kwitnących i pachnących, atrakcyjnych o każdej porze roku. W nawiązaniu do architektury domu proponuje się też użycie ciemno zabarwionych krzewów, które posiadają jednak różowe kwiatostany w porze kwitnienia. Kompozycja krzewów w tej części jest utrzymana w kolorach bieli, różu, moreli i borda.

To ogród pachnący, w którym poczujemy się jak w perfumerii…..