Ogród wiejski przy domu przysłupowym

 

ogród wiejski przy domu przysłupowym – powierzchnia ok. 1200 m kw.

WOJEWÓDZTWO: DOLNOŚLĄSKIE

Ogród przy starym domu pod lipą


Przy charakterystycznym dla okolicy domu przysłupowym, na terenie dawnych Łużyc Górnych, powstaje ogród wiejski a stary dom odzyskuje blask.

Park Krajobrazowy Doliny Bobru to miejsce na Dolnym Śląsku jeszcze stosunkowo mało znane. Okolice Wlenia, Tarczyna, Pokrzywnika, Łupek nie są tak mocno eksploatowane przez turystów jak choćby Karpacz czy Szklarska Poręba. Sporo tu miejsc do odkrycia. Przysłupowe domy, często w szachulcową „kratę”, są jedną z takich rzeczy. W ostatni  weekend maja, co roku, odbywa się Dzień otwarty domów przysłupowych. Równocześnie impreza odbywa się również w Niemczech i na terenie Czech.

Przepełnione słońcem i zapachem podwórko ze starą jabłonią i wiekową lipą daje poczucie harmonii i spokoju.

To miejsce, który przywołuje najdalsze wspomnienia i przenosi nas w czasie. 

Ogród wiejski przy domu przysłupowym – koncepcja

PRZEDOGRÓDEK:

W ramach rewitalizacji otoczenie domu zostanie utrzymane w tradycyjnej konwencji domów przysłupowych, z wykorzystaniem materiałów naturalnych i zgodnie z dawną sztuką budowania. Dla podniesienia walorów estetycznych terenu powstaną ogródki kwiatowe i zostaną zagospodarowane skarpy za domem. Naturalistyczny charakter ogrodu kwietnego jest łatwy w pielęgnacji i mniej pracochłonny niż tradycyjne rabaty. Jednocześnie zawiera on tradycyjne rośliny tzw. wiejskie, ale w odmianach bardziej okazałych, częściej i bujniej kwitnących oraz wytrzymałych na mróz i choroby. Równocześnie proponujemy przywrócenie wokoło istniejącej lipy, funkcji tradycyjnego przedogródka kwiatowego.

Dla urozmaicenia kompozycji wprowadzono krzewy ozdobne oraz byliny kwitnące i owocujące aż do zimy. Na rabatach kwiatowych znajdą się rośliny tradycyjne: piwonie, ostróżki, astry, kosaćce, bodziszki, orliki, szałwie, mięty, krwawniki, maki, liliowce, bodziszki, floksy, które będą atrakcyjne przez długą część roku i nie wymagają nadmiernej pielęgnacji, co potwierdziły już liczne pokolenia zwolenników tych kwiatów. Kompozycja będzie utrzymana w tonacji fioletu, błękitu, bladego różu oraz neutralnej bieli.

POD JABŁONIĄ:

Istniejącą starą, piękną jabłoń proponujemy wyeksponować na okrągłym w kształcie trawniku. Aby nadać temu miejscu ciekawy charakter, podkreślić tradycyjną przestrzeń oraz stworzyć możliwość dla mieszkańców do podziwiania konstrukcji i filozofii domu przysłupowego w tej części ogrodu proponujemy ustawić ławkę lub inne elementy ogrodowe wpisujące się w klimaty wsi. Wiosną mogą ją urozmaicić swobodne nasadzenia narcyzów łąkowych. Nawierzchnia może być koszoną trawą lub fragmentami niekoszonej łąki.

Na tyłach trawnika proponuje się żywopłot z róży, który osłoni mieszkańców od sąsiadów i ulicy oraz wprowadzi większą intymność. Krzewami, które nadadzą charakter otoczeniu są tradycyjne krzewy róży damasceńskiej. Z róż tych można robić przetwory lub po prostu delektować się ich zapachem i kolorem.

Pomiędzy dwoma biegami schodów wejściowych do budynku, w miejscu bardzo dobrze nasłonecznionym i reprezentacyjnym, został zaprojektowany w bukszpanowych obwódkach elegancki detal w postaci zielnika. Ponieważ jest to miejsce bardzo wyeksponowane i jednocześnie położone blisko domu i kuchni, powstał pomysł eleganckiego ujęcia go w bukszpanowe ramy, które nawet w zimie, pod warstwą śniegu, będą się pięknie prezentować. Jednocześnie bliskość domu i dostęp dużej ilości słońca zaowocowała nadaniem temu malutkiemu ogródkowi funkcji praktycznej a nie tylko ozdobnej. Znaleźć się tu powinny najbardziej potrzebne w kuchni rośliny, z naciskiem na te, które są wieloletnie. Równocześnie zastosowanie ozdobnych tabliczek z nazwami roślin dodatkowo udekoruje grządki. Tabliczki mogą być również pomocne dla gości, którzy chcą z zielnika korzystać w sposób praktyczny a nie mają dobrej znajomości roślin jadalnych.

Ze względu na duże różnice wysokości terenu ogród wiejski składa się z kilku części. Różny stopień naświetlenia i kształt ogrodowych wnętrz spowodował naturalne podzielenie go na mniejsze enklawy o odmiennym charakterze. Dzięki temu ogród stał się niejednoznaczny i interesujący. Składa się on z części kwietnej i naturalistycznej oraz „dzikiej”.

SKARPA:

Wzniesienie terenu z tyłu domu jest nie tylko użytkową granicą pomiędzy dwoma różnymi częściami ogrodowymi, ale również sprawia, że ogród staje się bardziej intymny, sekretny i zaciszny. Skarpę podzielono na część bardziej reprezentacyjną, z głównym wejściem oraz dziką, bardziej naturalistyczną. Podział ten wynika z warunków nasłonecznienia, oraz z przyczyn czysto funkcjonalnych i widokowych. Wzniesienie ma być utrzymane w stylu naturalnym, swobodnym. Rośliny które tam się znajdują będą wpisywać się w otoczenie swoją miękką fakturą, niewymuszonym pięknem, falującymi kwiatostanami, niekiedy puchatą strukturą. Kolorystyka jest utrzymana w tonacjach fioletu, bieli i zieleni.

Pomiędzy budynkiem mieszkalnym, stodołą i skarpą, powstał zakątek, który może być również namiastką ogrodu. Tuż przy stodole proponuje się utwardzone miejsce do relaksu z przylegającym do ściany stodoły kominkiem. Główną rolę w tej przestrzeni odgrywać ma z czasem okazałe drzewo (czereśnia), które zaprasza do odpoczynku. Pod nim proponujemy przesuwne komplety wypoczynkowe z widokiem na ukwieconą skarpę oraz studnię, która nawiązuje do dawnych tradycji zagospodarowania obejścia. Jest to dobrze oświetlone popołudniowym słońcem zaciszne miejsce, idealne do dziennego relaksu, które posiada zarówno kąt słoneczny i cienisty.

Od strony zachodniej, proponuje się gęsto obsadzić szpalerem krzewów fragment pomiędzy stodołą, a skrajem skarpy. Doda to intymności, ale również będzie ochroną przed dzikimi zwierzętami, które w przypadku miejsc w otwartym krajobrazie, są ich częstymi gośćmi.

powyżej skarpy znajduje się część rekreacyjna. To koszona łąka, która wykorzystamy na pikniki, biesiady oraz rekreacje czynną na świeżym powietrzu. Nieopodal wejścia znajduje się niewielki dawny warzywnik. Proponujemy obsadzić go krzewami owocowymi (maliny, porzeczki, jeżyny, agrest) do użytku gości oraz właścicieli. Górna część ogrodu została częściowo zagospodarowana na sad. Dalsza jego część z powodzeniem może być naturalistycznym, dzikim ogrodem z widokiem na otaczający krajobraz. Łąka będzie koszona fragmentami i stworzy trawiaste ścieżki. Co roku ścieżka może prowadzić do innego celu.

Ten ogród wiejski przy domu przysłupowym to piękne nawiązanie do dawnych tradycji. To poszanowanie architektury i otoczenia w jakim się znajduje. Świadome wykorzystanie walorów takiego miejsca pozwoliło na utworzenie ogrodu, który ma swój niepowtarzalny urok i bardzo wymowny, autentyczny charakter.