Koncepcja rewaloryzacji zagospodarowania założenia pałacowo-parkowego w Piotrkowicach

Piotrkowice to niewielka wieś w powiecie trzebnickim. Początki zespołu pałacowo-folwarcznego przypadają na XVII wiek. Ten niezwykły pałac góruje nad całym założeniem, zatopiony pośród parku, odsunięty od dwóch podwórzy, wskazuje swoją rangę. Cały teren posiada dość nietypowy kształt pięcioboku oraz dwa nieregularne folwarki. Rezydencja posiada niezwykłe walory architektoniczne, a ściślej mówiąc jest przykładem bardzo bogatego zdobienia elewacji, co zdarza się dosyć rzadko w tego typu budynkach. Każde puste miejsce zostało pokryte dekoracją stiukową. Są to m.in. maszkarony, girlandy, pilastry, kapitele, fryzy. Nowa koncepcja rewaloryzacji zagospodarowania terenu przewiduje dla pałacu funkcję hotelowo-konferencyjną.

Ideą było przeistoczyć teren w miejsce przyjazne zarówno dla turystów, jak i mieszkańców. W strefie pofolwarcznej proponuje się w starej stajni utworzyć dom pracy twórczej, przeznaczonej głównie dla dzieci. Naprzeciw niego, przy głównej drodze w dawnej ujeżdżalni mieściłaby się karczma. Podwórze folwarczne to miejsce służące odpoczynkowi. Dziedziniec posiada geometryczne rabaty złagodzone bujną, wiejską roślinnością, pośród której ustawiono ławy i siedziska. W niedalekim sąsiedztwie założono sad, a dalej nowoczesny ogród ziołowy.

Biorąc pod uwagę wizytę dzieci pomyślano o uatrakcyjnieniu im spędzania czasu i w strefie ‘E’ utworzono ‘zaczarowany las’. W lesie pełnym zagadek i tajemnic umieszczone zostały czasowe instalacje zaaranżowane specjalnie na tematyczne imprezy. Na polance przy strumieniu proponuje się utworzyć osadę z namiotami i miejscem na ognisko.

Park pozostał utrzymany w stylistyce angielskiej. Odwzorowano dawny układ komunikacyjny. Przy największym stawie powstały dwa pomosty z miejscem do cumowania łódek. Przy pałacu zgodnie z tendencjami krajobrazowymi odtworzono obszerną polanę. Przy drugiej, nieco mniejszej, ze splotu dwóch ścieżek powstało wrzeciono w środku, którego utworzono łąkę kwietną. Akcentem kolorystycznym w parku są krzewy ozdobne o zróżnicowanej wysokości, dzięki którym udało się utworzyć ciekawe wnętrza. Bliskie i dalekie widoki.

koncepcja rewaloryzacji
koncepcja rewaloryzacji