ogród współczesny ogród współczesny
zielona metamorfoza ogród współczesny zielona metamorfoza ogród współczesny
zielona metamorfoza ogród współczesny zielona metamorfoza ogród współczesny
zielona metamorfoza ogród współczesny zielona metamorfoza ogród współczesny
zielona metamorfoza ogród współczesny zielona metamorfoza ogród współczesny
zielona metamorfoza ogród współczesny Ostrzeszów zielona metamorfoza ogród współczesny Ostrzeszów

ogród współczesny – SAD i OGRÓD z widokiem na klasztor

ogród współczesny – powierzchnia ok. 3250 m kw.

WOJEWÓDZTWO : DOLNOŚLĄSKIE

ul. Klasztorna


W Ostrzeszowie (Wielkopolska) przy parku na wzgórzu wznosi się kościół pobernardyński z barokowym klasztorem i dumnie panuje nad pięknym krajobrazem. Na jego tyłach, wzdłuż klasztornego muru chociaż w cieniu kasztanowców, biegnie spokojna uliczka Klasztorna. Dawniej ta aleja wysadzona była kasztanowcami białymi i dziś posiada je jedynie przy wejściu do parku. Tu, na działce z widokiem na klasztorny sad powstał nowoczesny dom z ogrodem.

Obecnie uprzątnięta działka posiada nawet kilka starych egzemplarzy drzew owocowych – głównie jabłoni, ale również śliwy mirabelki oraz klon jawor, który zapewne posiał się tu sam. Ponieważ miejsce na froncie przez większą część dnia jest dobrze oświetlone, to założono tu nowy sad.

Koncepcja – ogród współczesny

Koncepcja ogrodu współgra z różnorodnością roślin kwitnących o naturalistycznym wyglądzie i naturalnym pokroju. Co więcej użyto niemodyfikowaną gatunkowo kolorystykę. Współczesne ogrody to dopasowane do krajobrazu i współgrające z przyrodą oazy zieleni.

Bogata, dostosowana do siedliska a więc do obecnych trudnych warunków klimatycznych szata roślinna ma stanowić, oprócz walorów dekoracyjnych, miejsce schronienia i stołówkę dla zwierząt. Dobrana w tym celu roślinność oraz otaczająca działkę przyroda daje możliwość stworzenia miejsca trochę w dawnym stylu. Ogród  bioróżnorodny oferuje bardzo bogate doznania, możliwość obserwacji przyrody oraz miejsce do życia zarówno florze jak i faunie. Na tym najbardziej zależało Właścicielom.  Również m in. z myślą o płazach powstał niewielki zbiornik wodny na przedłużeniu tarasu. Bogato owocujące krzewy a więc często znane z rodzimych krajobrazów, zakątków leśnych i śródpolnych zadrzewień są tu mile widziane.

Jednym słowem ogród ma być naturalnym i różnorodnym siedliskiem. Rośliny wyglądają tu jakby rozsiały się same. Bez pomocy człowieka. W efekcie byliny spontanicznie mieszają się z ziołami. Pięknie pachnie, pysznie smakuje i dobrze się komponuje.

ogród współczesny