Ogrody wiejskie


Ogród wiejski w literaturze

“Szukałem tego w Paryżu, szukałem w Berlinie i Rzymie,

a to za oknem było i miało polskie imię.

Myślałem, że to potęga, świat nowy, nowe dzieje.

A to ogródek wiejski, co się kwiatami śmieje.

A to groszek pachnący, georginie i malwy

wymalowane słońcem w proste, włościańskie barwy”

Julian Tuwim “Cel”

Ogród wiejski, tak bliski we wspomnieniach, tak bardzo daleki współcześnie. Chętnie przywoływany w opowieściach a tak trudny do opisania obecnie.


Ujmujący w  prostocie i niewymuszonym pięknie. Nieskomplikowany i bezpretensjonalny. Ogród wiejski, to tradycyjne rośliny, których symbolikę mało kto pamięta, to wspaniałe zapachy wieczorem i szalone kolory z rana.

Mimo swojej skromności, przepełniony bogactwem dla owadów, ptaków i pożyteczny dla ludzi.

Dziś, kiedy ogrody wiejskie odzyskują sympatyków, zaczynamy sięgać do historii. Jednak, to co najprostsze okazuje się dość dalekie, nieuchwytne. Nie ma jednej definicji ogrodu wiejskiego. Chcąc ująć to prosto będzie to ogród dający nam wiele korzyści z jego posiadania. Zapewniający nie tylko przyjemności, ale też własne plony.

Ogród wiejski mimo swojej naturalności, malowniczej scenerii i pozornej spontaniczności wymaga drobiazgowego zaplanowania. Każdy szczegół ma tu znaczenie. Kolor, wielkość kwiatów, zapach, obfitość roślin, obfitość kwitnienia są kluczowe. Odpowiednia mała architektura i rustykalne detale, to również aspekty, które wpływają na jego klimat.

Na przestrzeni lat, wizja ogrodu, postrzeganie natury, znaczenie i wykorzystywanie roślin bardzo się zmieniło. Niemniej aura, która może mu towarzyszyć pozostaje niezmienna.

Forma ogrodu wiejskiego jest dopasowana do współczesnych potrzeb właścicieli, ale jego wielowątkowość, malowniczość, koloryt i charakter pozostaje w dawnym duchu.

ZALETY OGRODU WIEJSKIEGO

  • projekt pozwala osiągnąć wymarzony efekt w ciągu kilku lat
  • już w pierwszym sezonie ogród jest miły dla oka
  • posiada warzywnik w tradycyjnej formie lub skrzyń
  • ogród wiejski zazwyczaj korzysta z roślin łatwych w pielęgnacji, szybko zadarniających, odpornych na szkodniki i choroby oraz suszę
  • dobór gatunków bylin stosowanych od dawna, w nowoczesnych odmianach, sprawdzających się w wielu warunkach
  • krzewy i drzewa wybrane z rodzimego materiału szkółkarskiego jako preferowany gwarancja przyjęcia się i prawidłowego wzrostu roślin
  • wspaniale i harmonijnie łączy się z krajobrazem.
  • umożliwia spore oszczędności finansowe
  • daje pełną swobodę i oszczędność czasu
  • z ogrodu prosto do kuchni – tak robiły nasze babki, prababki i wiele osób wciąż tak robi

GWARANCJA

Jesteśmy odpowiedzialne za swoje projekty dlatego konsultujemy do skutku koncepcje jak również prowadzimy nadzór zgodności z projektem wykonywanych prac. Na Państwa prośbę wizytujemy ogrody w celu sprawdzenia aktualnego stanu roślin.

Zawsze staramy się opracować projekt w zgodzie z Państwa potrzebami, dlatego przy koncepcji działamy do pełnej akceptacji a naszym nadrzędnym celem jest ogród dopasowany do Państwa potrzeb i wyobrażeń.

Pierwsza wizyta w Państwa ogrodzie na terenie Wrocławia jest bezpłatna.

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom stworzyłyśmy możliwość konsultacji on-line omówionych w zakładce OGRODY/KONSULTACJE

Ogród to nie tylko rośliny, to lepsza przestrzeń do życia

Jest to ogólna koncepcja projektowa wykonana po uprzednim przeanalizowaniu warunków terenowych. Przedstawia zarys ideowy założenia z podziałem na jego wnętrza funkcjonalne. Ilustruje nastrój i klimat ogrodu oraz jego kolorystykę. Zawiera podstawowe dane na temat rozmieszczenia poszczególnych elementów w ogrodzie.  Jest również podstawą do określenia orientacyjnych nakładów finansowych, wyboru roślinności oraz doboru materiałów i wyposażenia inwestycji. Jest to katalog, który obrazuje jak będzie wyglądał Twój ogród.

ZAWIERA:
100%

– program użytkowo-przestrzenny ( podział na wnętrza, schemat funkcjonalny, idea założenia)

– rzut podstawowy koncepcji w kolorze (układ roślinności, kompozycja, rozmieszczenie głównych elementów w ogrodzie)

– wstępny dobór gatunków dominujących w ogrodzie

– wstępny dobór materiałów m.in. na ścieżki, taras, ogrodzenie

– opis

Dokument określający szczegółowe, zwymiarowane rozmieszczenie wszystkich elementów i roślin.Wykonany na bazie koncepcji. Na jego podstawie powstaje realizacja, a my możemy określić dokładnie kosztorys ogrodu.

Projekt ogrodu wiejskiego zawiera
100%

– program użytkowo-funkcjonalny

– rzut podstawowy czarno-biały (rozmieszczenie wszystkich elementów oraz funkcji w ogrodzie)

– rzut podstawowy w kolorze (opcjonalnie)

– projekt szaty roślinnej (zwymiarowana plansza ze szczegółowymi wytycznymi dotyczącymi umiejscowienia roślin)

– ukształtowanie zieleni (plansza obrazująca podział roślin na : wysokie (drzewa), średnie (krzewy ,byliny) i niskie (byliny, roślinność okrywowa) oraz zestawienie roślin zimozielonych, zrzucających liście)

– opis z doborem gatunkowym roślin i ich tabelarycznym, ilościowym zestawieniem

– projekt komunikacji (układ dróg)

– opis projektu

+ wszystkie inne plansze projektowe, które wynikają ze specyfiki ogrodu np. przekroje terenowe, projekt małej architektury, przekroje budowy ścieżek, murków oporowych, tarasów i inne.

Może okazać się, że nie potrzebujesz koncepcji ani projektu a jedynie porady, zapraszamy na konsultacje. Konsultacje mogą dotyczyć ogrodów: nowo powstałych, istniejących, modernizowanych, rewitalizowanych.

Warto wcześniej wysłać nam zdjęcia, mapy poglądowe które ułatwią nam rozmowę w terenie. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą w zakładce OGRODY/ KONSULTACJE

ogród wiejski