Parki pałacowe

Parki pałacowe oraz ogrody przy pałacach zajmują wiele miejsca na naszym blogu zielonametamorfoza.blogspot.com. Oparte o historię ogrodów parki są jednymi z naszych ulubionych projektów ponieważ mają one czwarty wymiar. Współczesnym ogrodom brakuje tego elementu. Historii. Często są to już jej odrobiny, ale i one nas inspirują.

Nawet z tego co pozostało do naszych czasów można wyczytać wiele informacji. Mimo wszystko również w zdegradowanym i zarośniętym parku dobrze widać zamysł projektanta i charakter dawnego założenia. Takich opuszczonych majątków w okolicach Wrocławia są setki. Co wieś, to pałac, często niestety ruina, ale też coraz częściej trafia się podniesiony z gruzu Feniks. Spośród około 2000 rezydencji w 1945 roku połowa nie istnieje a 300 jest w ruinie. Wszystkie one dają wyobrażenie o pięknie Dolnego Śląska i jego wyjątkowości.

Kotlina Kłodzka, Kotlina Jeleniogórska, okolice Zielonej Góry czy tereny Pogórza Izerskiego posiadają spektakularne i widowiskowe krajobrazy, które zostały docenione przez dwory przedwojennej zachodniej Europy. Ich bogate rezydencje malowniczo wkomponowane w krajobraz do dziś tworzą wyjątkowe i cenne dziedzictwo kulturowe tych terenów.

Cenne zbiory dendrologiczne sprowadzane z całego świata, dziś schowane w gęstwinie rodzimej, spontanicznej roślinności, często przetrwały do naszych czasów w postaci alei czy szpalerów i pięknych soliterów.

Fascynujące jest szukanie tych połączeń między oryginalnym projektem a naturą. Wyznaczanie na nowo niewidocznych już osi widokowych i panoram. Przywracanie prawidłowego obiegu wody i odtwarzanie zbiorników dawnych stawów buduje na nowo kulisy ogrodowych wnętrz.

W obszarze naszych działań znajdują się:

  • inwentaryzacje dendrologiczne parków
  • opinie dendrologiczne oparte o ww. inwentaryzacje
  • koncepcje zagospodarowania w oparciu o wytyczne konserwatorskie
  • projekty zagospodarowania w oparciu o wytyczne konserwatorskie
  • nadzór nad pracami w ramach realizacji ww. projektów