Park zabytkowy. Koncepcja rewaloryzacji zagospodarowania założenia pałacowo-parkowego w Piotrkowicach.
park zabytkowy w Piotrkowicach
WOJEWÓDZTWO : DOLNOŚLĄSKIE
Piotrkowice to niewielka wieś w powiecie trzebnickim. Początki zespołu pałacowo-folwarcznego przypadają na XVII wiek. Ten niezwykły pałac nie tylko góruje nad całym założeniem, ale również determinuje pozostały układ funkcjonalny. Jest zatopiony pośród parku, odsunięty od dwóch podwórzy folwarcznych tak aby wskazywał swoją rangę. Ostatecznie cały teren posiada dość nietypowy kształt pięcioboku oraz dwa nieregularne folwarki. Rezydencja posiada niezwykłe walory architektoniczne, a ściślej mówiąc jest przykładem bardzo bogatego zdobienia elewacji, co zdarza się dosyć rzadko w tego typu budynkach. Każde puste miejsce zostało pokryte dekoracją stiukową, posiada takie elementy ozdobne jak na przykład: maszkarony, girlandy, pilastry, kapitele czy fryzy. Nowa koncepcja rewaloryzacji zagospodarowania terenu przewiduje dla pałacu funkcję hotelowo-konferencyjną.
Park zabytkowy – idea
Ideą było przeistoczyć teren w miejsce przyjazne zarówno dla turystów, jak i mieszkańców. Dlatego w strefie pofolwarcznej proponuje się w starej stajni utworzyć dom pracy twórczej, przeznaczonej głównie dla dzieci. Następnie naprzeciw niego, przy głównej drodze w dawnej ujeżdżalni mieściłaby się karczma. Podwórze folwarczne to miejsce służące odpoczynkowi. Dziedziniec posiada geometryczne rabaty złagodzone bujną, wiejską roślinnością, pośród której ustawiono ławy i siedziska. Ponadto w niedalekim sąsiedztwie założono sad, a dalej nowoczesny ogród ziołowy.
Biorąc pod uwagę wizytę dzieci pomyślano o uatrakcyjnieniu im spędzania czasu i w jednej ze stref utworzono 'zaczarowany las’. W lesie pełnym zagadek i tajemnic umieszczone zostały czasowe instalacje zaaranżowane specjalnie na tematyczne imprezy. Na polance przy strumieniu proponuje się utworzyć miejsce na ognisko.
Podsumowując park zabytkowy pozostał utrzymany w stylistyce angielskiej. Odwzorowano dawny układ komunikacyjny. Przy największym stawie powstały dwa pomosty z miejscem do cumowania łódek. Co więcej przed pałacem zgodnie z tendencjami krajobrazowymi odtworzono obszerną polanę. Przy drugiej, nieco mniejszej, ze splotu dwóch ścieżek powstało wrzeciono w środku, którego utworzono łąkę kwietną. Akcentem kolorystycznym w parku są krzewy ozdobne o zróżnicowanej wysokości, dzięki którym udało się utworzyć ciekawe wnętrza. Bliskie i dalekie widoki.