ogród preriowy ogród preriowy
ogród preriowy ogród preriowy
zielona metamorfoza, Tumidaj zielona metamorfoza, Tumidaj
ogród preriowy Tumidaj ogród preriowy Tumidaj

Nowoczesny ogród preriowy pod lasem

Nowoczesny ogród preriowy – powierzchnia ok. 5000 m kw.

WOJEWÓDZTWO: ŁÓDZKIE

TUMIDAJ – OGRÓD NA PIASKACH


Ten nowoczesny dom i ogród znajdują się w zacisznym miejscu wsi, tuż pod lasem. Dominują tu niezbyt urodzajne piachy i gliny, które w rezultacie są dużym wyzwaniem ogrodowym. W przypadku tego projektu podjęłyśmy się poprawienia pracy innego projektanta. Pomimo, że ogród został już wykonany efekt prac nie jest dla Właścicieli wystarczający. Dlatego na zdjęciach widać istniejące ścieżki i rosnące rośliny. Dla wielu z tych roślin uda się nam znaleźć inne miejsca w ogrodzie. Także niektóre drzewa wymagają przesadzenia, ponieważ ich rozmiary zostały źle dobrane. W rezultacie takiego doboru byłyby z czasem zasłonięte widoki z okien. Ponadto niektóre drzewa zostały również posadzone zbyt blisko sieci uzbrojenia terenu lub w nieodpowiednim dla nich siedlisku.

Uwarunkowania – ogród preriowy na glebach przepuszczalnych i piaskach

Dla ogrodu wykonano analizę glebową. Wykazuje ona, że teren jest piaszczysty z domieszką gliny co daje bardzo dobre warunki do wzrostu sosen i traw. Także dla roślin rodzimych preferujących warunki pasujące do definicji łąki suchej jest to idealne siedlisko. Roślinność na tego typu działce, jeśli jej nie kontrolować, jest wynikiem spontanicznego wysiewania się gatunków, dobrze czujących się na ubogich glebach suchych i przepuszczalnych. Zazwyczaj są to gleby piaszczyste lub antropogeniczne z niewielką warstwą próchnicy. Wiąże się z tym niski poziom wód gruntowych, będących poza zasięgiem przeciętnych systemów korzeniowych roślin. Warunki takie są sprzyjające roślinom, których korzenie sięgają głębiej. Widzimy więc najczęściej w takich warunkach sosny pospolite ponieważ dobrze radzą sobie z niskim poziomem wód i pionierskimi warunkami braku warstwy próchnicy. Tradycyjny ogród kwiatowy powstanie jednak przy części wejściowej do domu.

Koncepcja – ogród preriowy to nowoczesny ogród o krajobrazowym tle

Mało kto ma dziś czas na czasochłonną pielęgnację ogrodu lub możliwość zatrudnienia kompetentnego ogrodnika. W rezultacie wybór sposobu urządzenia ogrodu staje się naszym podstawowym zadaniem projektowym. Staramy się wypracować wspólnie z Właścicielami indywidualny charakter otoczenia nowoczesnego domu. Istniejąca na środku trawnika piaszczysta powierzchnia dawnej plaży do gry w piłkę plażową daje ciekawą możliwości stworzenia w tym fragmencie ogrodu preriowego. Ponieważ pozostała części terenu, widoczna jest dobrze z panoramicznych okien przy tarasie, powstaną tu zaprojektowane w sposobów malarski rabaty. Dominują trawy ozdobne oraz krzewy kwitnące i owocujące, które ładnie przebarwiają się jesienią. Zgodne z przemianami pór roku powstanie efekt zmiany kolorystyki ogrodu. Okres kwitnienia oraz owocowania zaprojektowanych z dbałością o szczegóły rabat powinien się obywać bez zbędnych zabiegów pielęgnacyjnych lub porządkowych. Ptaki chętnie zjadają drobne owoce krzewów. Opadające liście nie wymagają grabienia i w rezultacie tworzą z czasem bogatą warstwę próchniczną.