Ogród trawiasto – bylinowy
Ogród pokazowy – powierzchnia ok. 6000 m kw.
WOJEWÓDZTWO: KUJAWSKO – POMORSKIE
KOLANKOWO – FESTUCO GARDEN
W kształcie dwóch liści zamyka się ogród pokazowy, inspirowany twórczością Holendra Pieta Oudolfa. W przypadku tego projektu podjęłyśmy się stworzenia ogrodu pokazowego w duchu innego projektanta – Pieta Oudolfa. Ponieważ Ogród Festuco_Garden posiada konto na Instagramie, można tam śledzić postęp prac i jego historię. Ogród pokazowy ( 3000 m) zawiera część edukacyjną, dotyczącą roślin rodzimych, które występują na murawach kserotermicznych. Ponieważ ważne jest zachowanie starodrzewia w ogrodzie bylinowym, który wzbogaci go o strefy cienia i da osłonę od drogi. Ponadto będą tu w przyszłości organizowane warsztaty zieleniarskie. Podsumowaniem będzie powstanie kameralnej szkółki roślin, kolejnej szklarni, domu i ogrodu prywatnego oraz być może kawiarenka.
Nowoczesny ogród bylinowy w stylu naturalistycznym – mała retencja. Ogród w stylu Pieta Oudolfa.
Dla ogrodu wykonano analizę glebową i ponieważ wykazała ona, że teren jest fragmentami piaszczysty a miejscami z domieszką gliny, daje to bardzo dobre warunki do wzrostu sosen, brzóz i traw. Z pewnością dla roślin rodzimych preferujących warunki pasujące do definicji łąki suchej jest to idealne siedlisko. Dobrze czują się tu rozchodniki i rojniki. Aczkolwiek jednocześnie roślinność będzie początkowo wymagała intensywnego podlewania i przemyślanych rozwiązań z zakresu małej retencji. Zaplanowane jest zbieranie systemowe deszczówki z dachów. Gleby piaszczyste z niewielką warstwą próchnicy wymagają jednak wzbogacania kompostem ponieważ tradycyjny ogród kwiatowy powstanie przy przewadze roślin kwitnących. Doboru roślin dokonała pracownia Michała Wojdyło.
Koncepcja – ogród bylinowy to nowoczesny ogród naturalistyczny. Ogród w stylu Pieta Oudolfa.
Stworzenie koncepcji urządzenia ogrodu było naszym podstawowym zadaniem projektowym i została ona wypracowana w duchu Pieta Oudolfa na prośbę Właścicieli zauroczonych jego twórczością. Piaszczyste wzniesienie z dwoma kasztanowcami białymi znajduje się w prywatnej części ogrodu a pozostała część działki, to rabaty pokazowe zaprojektowane w sposobów malarski ponieważ dominują tu byliny, które ładnie komponują się trawami i ciekawie przebarwiają jesienią. Z uwagi, że przemiany pór roku spotęgują efekt zmiany kolorystyki ogrodu, okres kwitnienia zaprojektowanych z dbałością o szczegóły rabat, powinien się obywać bez zbędnych zabiegów pielęgnacyjnych. Ważnym elementem edukacyjnym ogrodu są ptaki i już w początkowej fazie budowy zawieszono liczne budki na drzewach. Do wytyczenia linii kształtujących ścieżki wytyczono ponad 100 punktów geodezyjnych i dowieziono ponad 200 ton ziemi urodzajnej. Wybudowano kompostowniki i wykopano studnię głębinową.