Ogród pośród melafirowych wzgórz

POWIERZCHNIA DZIAŁKI (OGRÓD NOWOCZESNY): 1500m2

Nowoczesny ogród pod WAŁBRZYCHEM


Ten piękny ogród powstaje w okolicach Wałbrzycha w otoczeniu Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich. Ma swój niepowtarzalny koloryt dzięki występowaniu gleby gliniasto-piaszczystej z domieszką magmowych, brunatno-czerwonych melafirowych skał. Przypominają one swą barwą tabliczki czekolady. Rozpościera się stąd widok na Góry Kamienne i wzniesienie Jatki. Jest to które jest ulubione miejsce paralotniarzy.

Koncepcja ogrodu

Koncepcja zakłada utworzenie ogrodu przy nowoczesnym domu jednorodzinnym zlokalizowanym przy domu położonym pośród melafirowych wzniesień widocznych w jego tle. Ogród jest podzielony na prostokątne rabaty o różnej wysokości, które wprowadzają ruch energii i dynamikę kompozycji jednocześnie dobrze wpisując go w otoczenie. Dzięki użyciu delikatnych w wyrazie roślin jest on lekki w odbiorze, łatwy w utrzymaniu oraz bez nadmiaru dodatkowych prac pielęgnacyjnych. Taki zestaw krzewów i bylin tworzy w miejscu, które ma być atrakcyjne przez cały rok, możliwie minimalny nakład pracy. Kontrast między swobodą roślin a surowością koncepcji podkreśla i wydobywa te cechy dzięki którym mogą się one uzupełniać. Jest to przykład nowoczesnego, formalnego a zarazem kwitnącego i nieco tradycyjnego ogrodu.

Charakter ogrodu nowoczesnego

W centralnej części ogrodu wykonany zostanie nowoczesny wgłębnik, który ma dodać elegancji i stworzyć ciekawe miejsce do spędzania czasu. Zimozielone żywopłoty tworzą naturalne podziały a dzięki nim dobrze widać granice wnętrz ogrodowych. Wypełnią je swobodnie rosnące kwitnące byliny i krzewy a na obu bokach znajdującego się w obniżeniu trawnika posadzone zostaną drzewa owocowe w formie tradycyjnego sadu.

W dalszej części ogrodu znajduje się wnętrze krajobrazowe, które nawiązuje do otoczenia melafirowych wzgórz. Nie wymaga się tu zbyt wielu prac pielęgnacyjnych. Murawy wielogatunkowe, wysokie swobodne żywopłoty na wprost wyjścia z wgłębnika oraz krzewy kwitnące dają dużo swobody w możliwościach korzystania.

Ogród pod Wałbrzychem, w Mieroszowie, to ogród nowoczesny, który pięknie pokazuje, że bycie nowoczesnym nie oznacza rezygnacji z dobrodziejstwa i uroku kwiatów bylin i różnorodności, które oferuje nam świat roślin. 

ogród nowoczesny