Ogród pośród melafirowych wzgórz

POWIERZCHNIA DZIAŁKI (OGRÓD NOWOCZESNY): 1500m2

Ogród nowoczesny


Ten piękny, ogród nowoczesny  powstaje w okolicach Wałbrzycha w otoczeniu Parku krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich. Ma swój niepowtarzalny koloryt. Występują tu gleby gliniasto-piaszczyste, ale za sprawą magmowych, brunatno-czerwonych melafirowych skał, przypominają one swą barwą tabliczki czekolady.

Patrząc w kierunku wschodnim rozpościera się stąd widok na Góry Kamienne i wzniesienie Jatki (658 n.p.m.), porośnięte w dużej mierze świerkiem. Wzniesienie to jest znane w środowisku paralotniarzy i często można obserwować stąd kolorowe czasze paralotni żeglujące po niebie.

Koncepcja ogrodu nowoczesnego pod Wałbrzychem

Koncepcja zakłada utworzenie ogrodu przy nowoczesnym i prostym w formie domu jednorodzinnym, którego lokalizacja jest bardzo malownicza. Te lekko pofalowane wzniesienia, które są „darowanym” tłem  wprowadzają wiele dynamiki i zmienności. To zapożyczony piękny krajobraz, którego nie powinno się zasłaniać. Na życzenie Właścicieli ogród ma być zbudowany na bazie geometrycznych figur i prostych linii. Symbolicznym nawiązaniem do sielskiego otoczenia pobliskich wsi są kwietne rabaty, zakamarki z falującymi na wietrze trawami oraz drzewa owocowe, których obsypane wiosną kwiatami gałązki są kwintesencją wiejskich krajobrazów.

Przestrzeń przed domem została podzielona na prostokątne pasy, które różnią się doborem roślin oraz są zróżnicowane wysokościowo. Różnice w wysokości wprowadzą do układu formalnego więcej ruchu i dynamiki. Tu, jak też w różnych częściach ogrodu, pojawią się dostarczone przez Właścicieli z innego ogrodu liczne bukszpanowe kule, do których są przywiązani i które chcą zachować. Życzeniem Właścicieli jest utrzymanie ogrodu frontowego w ryzach. Ma być przejrzysty, elegancki, uporządkowany, łatwy w utrzymaniu, bez nadmiaru dodatkowych prac pielęgnacyjnych. Powstanie tu miejsce, które ma być atrakcyjne przez cały rok przy możliwie minimalnym nakładzie pracy.

Układ ogrodu nowoczesnego

Cześć ogrodu za domem posiada charakter złożony. Podzielony został na bazie prostych form, tworząc różnorodne wnętrza. Dla podkreślenia jego geometrii oraz porządku i nowoczesnego wyrazu wprowadzone zostaną stałe elementy architektury, jak obrzeża rabat, ścieżki. W centralnym punkcie powstanie wgłębnik a wraz z nim stopnie. Te trwałe elementy dodają elegancji i urozmaicenia. Równocześnie powstaną zimozielone żywopłoty wyznaczające granice pomiędzy „salonami ogrodowymi”. Wypełnią je swobodnie nasadzone kwitnące byliny i krzewy. Po bokach obniżonego trawnika, który może być dodatkowym „zielonym tarasem” występują drzewa owocowe w postaci sadów. One z kolei sprawiają, że przestrzeń nie jest tylko jednowymiarowa.

Najdalej od domu oddalone wnętrze jest wnętrzem krajobrazowym i nawiązuje do otoczenia za ogrodzeniem. Nie wymaga zbyt wielu prac pielęgnacyjnych. Składa się z trawnika wielogatunkowego, wysokiego żywopłotu na wprost wyjścia z wgłębnika oraz krzewów.

Barwną ozdobą ogrodu jest dobór roślin w określonej palecie kolorystycznej. Kolor purpury jest symbolicznym nawiązaniem do charakterystycznych ‘czerwonych ziem’ oraz melafirowych skał, mieniących się dodatkowo na ciemno ceglasty kolor. Odcienie ciemnej purpury złamane są kremami, bladymi różami, fioletami oraz chłodną cytryną. Takie zestawienie zyskuje na świeżości przy równoczesnym zachowaniu regularności i harmonii.

Ten pozorny kontrast między swobodą a surowością planu koncepcji zaskakująco jeszcze bardziej podkreśli i wydobędzie obydwie te cechy, które mogą się fantastycznie uzupełniać. Jest to przykład nowoczesnego, formalnego a zarazem kwitnącego i nieco tradycyjnego ogrodu.

Ogród pod Wałbrzychem to ogród nowoczesny, który pięknie pokazuje, że bycie nowoczesnym nie oznacza rezygnacji z kwiatów, bylin i różnorodności, które oferuje nam świat roślin. 

ogród nowoczesny