Ogród pośród melafirowych wzgórz

ogród nowoczesny – powierzchnia działki ok. 1500 m kw.

WOJEWÓDZTWO : DOLNOŚLĄSKIE

Nowoczesny ogród pod WAŁBRZYCHEM


Ten ciekawy ogród powstaje w okolicach Wałbrzycha w otoczeniu Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich. Czekoladowy koloryt nadaje tu glebie domieszka magmowych, melafirowych, skał. Rozpościera się stąd widok na Góry Kamienne i wzniesienie Jatki a dodatkowo jest to ulubione miejsce paralotniarzy.

ogród nowoczesny – koncepcja

Koncepcja zakłada utworzenie ogrodu przy nowoczesnym domu jednorodzinnym położonym pośród melafirowych wzniesień widocznych w jego tle. Ogród podzielono na prostokątne rabaty o różnej wysokości ponieważ wprowadzają one ruch energii i dynamikę kompozycji jednocześnie dobrze wpisując go w otoczenie. Dzięki użyciu delikatnych w wyrazie roślin jest on lekki w odbiorze, łatwy w utrzymaniu oraz bez nadmiaru dodatkowych prac pielęgnacyjnych. Bogaty zestaw krzewów i bylin skomponowany jest jednocześnie tak, aby potrzebny był możliwie minimalny nakład pracy. Odpowiednio kontrast między swobodą roślin a surowością koncepcji podkreśla i wydobywa cechy które mogą się uzupełniać. Jest to przykład nowoczesnego aczkolwiek geometrycznego podziału a zarazem spontanicznego, kwitnącego i nieco tradycyjnego ogrodu.

charakter ogrodu nowoczesnego

W centralnej części ogrodu zaprojektowany został nowoczesny wgłębnik, który dodatkowo ma dodać elegancji i stworzyć ciekawe miejsce do spędzania czasu. Zimozielone żywopłoty tworzą naturalne podziały więc dobrze widać granice wnętrz ogrodowych. Wypełniają je swobodnie byliny i krzewy ponieważ na bokach trawnika w obniżeniu posadzone zostaną drzewa owocowe w formie tradycyjnego sadu.

Następnie w dalszej części ogrodu znajduje się wnętrze ogrodowe, które jednak nawiązuje do otoczenia melafirowych wzgórz. Nie wymaga się tu zbyt wielu prac pielęgnacyjnych. Murawy wielogatunkowe zamiast trawników, wysokie swobodne żywopłoty na wprost wyjścia z wgłębnika oraz krzewy kwitnące dają dużo swobody w możliwościach korzystania.

Ogród w Mieroszowie to jednocześnie ogród nowoczesny, który nie oznacza całkowicie rezygnacji z dobrodziejstwa uroku licznych kwiatów i bylin ponieważ różnorodność można pogodzić z nowoczesnością. 

ogród nowoczesny