Giebułtów – opracowanie krajobrazowe wsi izerskiej

Giebułtów to niewielka wieś w Górach Izerskich. Jej zapomnianą wartością są m. in. domy przysłupowe, charakterystyczne dla regionu Górnych Łużyc. Opracowanie krajobrazowe powstało z myślą o skatalogowaniu istniejącego dziedzictwa i jego ochrony a sfinansowane z funduszy programu “Odnowa wsi dolnośląskiej”. Dodatkowo wskazanie prawidłowych zachowań i rozwiązań służyć ma zachowaniu tego, co pozostało wartościowe i ponadczasowe.

Biorąc pod uwagę położenie i historię wsi, starałyśmy się, korzystając również z pomocy mieszkańców, dać lokalnej społeczności narzędzie do bardziej harmonijnego kształtowania najbliższego otoczenia oraz zaznaczyć jak cenną wartość stanowi architektura tych terenów. Piękno i estetyka kształtowania najbliższej okolicy ma bowiem ogromny wpływ na jakość życia. Wykonane m. in. analizy historyczne, przyrodnicze a również ilościowe, materiałowe stały się źródłem do stworzenia bogatego opracowania. W efekcie końcowym i za razem jego kwintesencją jest ulotka formatu A-3 dostępna dla wszystkich mieszkańców oraz nowych inwestorów.

Konkretne wskazania zawarte w opracowaniu są istotne dla rozwoju gminy lub wsi a ulotki mogą być  pomocne przy modernizacjach domów i obejść tak, aby zachować ich wartościowe elementy. Szczególny nacisk położono w niej również na formę wiejskich ogrodów i przed-ogródków oraz rośliny ozdobne, które są w nich sadzone. Konsekwencją powstającego opracowania jest m. in. letnia impreza pt. Dzień Otwartych Ogrodów. Z tej okazji w wybraną niedzielę lata, można wejść do ogrodów mieszkańców Giebułtowa, porozmawiać, fotografować, wymienić się sadzonkami roślin i wiedzą ogrodniczą oraz posłuchać koncertów muzycznych. Z roku na rok program jej jest coraz bogatszy.

Podsumowując, więcej o imprezie, domach przysłupowych i ogrodach wiejskich znajduje się na blogu. Zapraszamy.

opracowanie krajobrazowe
opracowanie krajobrazowe