Koncepcja zagospodarowania wnętrza międzyblokowego, osiedla wrocławskiego – osiedle traw

Osiedle Traw. Koncepcja projektowa zakłada stworzenie naturalnej, jednorodnej przestrzeni, na podobieństwo ogrodu, z którego mogliby korzystać wszyscy mieszkańcy zespołu mieszkaniowego. Dotąd teren ten był zagospodarowany fragmentarycznie i niejednorodnie. Zaproponowano rozrzeźbienie i wymianę zdewastowanego placu zabaw, a w miejscu dawnego, zaniedbanego boiska utworzenie “zielonego placu”. Uzyskaną w ten sposób, dodatkową przestrzeń, wykorzystano do zaprojektowania wydzielonych miejsc do spotkań grupowych. Sąsiadują one ze ścianą budynku, która nie posiada okien, co zapewnia większy komfort użytkowania.

Drewniany podest : spełniałby funkcję naturalnego łącznika komunikacyjnego pomiędzy indywidualnymi częściami ogrodu oraz byłby dodatkowym elementem małej architektury, który uatrakcyjnia to wnętrze. On i wyniesione nieco ponad poziom terenu płaszczyzny trawiaste oraz rabatowe, czynią to wnętrze ciekawym, niebanalnym i  różnorodnym. Motywem, który spaja całość kompozycji jest różana, kwietna  wstęga.

Plac  zabaw:  stanowi centralną i ważna strefę we wnętrzu. Nie jest ogrodzony i naturalnie wpisuje się w układ roślinności i ścieżek pozostałej części terenu. Cechuje go prostota elementów wyposażenia naśladującego jedne z pierwszych „narzędzi” dziecięcych – kredki. Chociaż w prowadzonych badaniach stwierdza się zmniejszającą tendencje do działań artystycznych podejmowanych przez dzieci, prosta forma kolorowej kredki może zyskać nowe znaczenie i zachęcić do aktywności i tworzenia. Dzieci instynktownie szukają naturalnego świata, przedmiotów, którym nadają własne formy, sens i znaczenie. Potrzebują też przestrzeni, które obejmują w „wyłączne” posiadanie. Wychodząc naprzeciw ich potrzebom zaprojektowano elementy ruchome, które stwarzają okazje do wspólnych działań dzieci i opiekunów.

Projekt ‘Osiedle traw’ otrzymał I nagrodę w konkursie “Inspiracje w przestrzeni – plac zabaw” organizowanym przez Zieleń Miejską na Targach Gardenia w Poznaniu. Został opisany w ZIELENI MIEJSKIEJ.

osiedle traw