Ogród traw

ogród traw – powierzchnia ok. 300 m kw.

MIASTO : WIEDEŃ, AUSTRIA

Kuchelauer Hafenstraße 100


Nowoczesny apartament z ogrodem traw położony jest tuż nad Dunajem w kameralnym otoczeniu wzgórz i winnic. Jest to adaptacja dawnych koszar wojskowych.

Powierzchnia działki stanowi  300 m2 ogrodu właściwego, który posiada również taras oraz patio, zlokalizowane piętro niżej. Obecnie to zadbany trawnik z podłączonym automatycznym systemem podlewania. Dolne patio wyposażone jest w podłużną betonową donicę, w której rosną trawy ozdobne.

Budynek ze względu na swoją formę, przylegające bungalowy i bliskość  Dunaju przywodzi na myśl kurort wypoczynkowy. Zatem przestrzeń prywatna płynnie przechodzi w publiczną. W związku z tym i ideą projektu zdecydowano się na symboliczne granice ogrodów. Dzięki  takiemu rozwiązaniu ogród jest spójny z panoramicznym widokiem na rzekę. Pomosty i sprzęt pływający  zapewniają bezpośredni dostęp do wody.

Powstający ogród ma styl nowoczesny, trawy ozdobne podkreślają wietrzny klimat miejsca oraz nawiązują do gatunków naturalnie występujących u nabrzeży Dunaju.

Ogród oraz patio nie są w pełni nasłonecznione. Budynek zacienia strefy położone bliżej tarasu. W tym przypadku najbardziej słoneczna część ogrodu traw  znajduje się najbliżej rzeki.  

Zastosowane gatunki  traw nie wymagają  kłopotliwej pielęgnacji. Znajdą się tu również rośliny miododajne i owocujące a także niewielka ilość roślin kwitnących, w tym ulubione piwonie w różnorodnych odmianach. Ogród taki ma swoje formalne ramy i jasne podziały funkcjonalne. Aranżacja roślinna,  to kompromis, który daje poczucie porządku, harmonii i czystości formy w przestrzeni, ale równocześnie pięknie kwitnie i niebanalnie zmienia się sezonowo. Rośliny o delikatnych kształtach liści i kwiatów zmiękczają proste linie, kontrastując z geometryczną formą podziałów przestrzeni.

Koncepcja- ogród traw

Propozycji zagospodarowania tego terenu było kilka. Każda opierała się, zgodnie z upodobaniami właścicieli, na figurach geometrycznych. Koncepcje różniły się detalami, ale podział na funkcje był w nich dość podobny. Ogród przede wszystkim miał być przedłużeniem domu. Składa się on z części słonecznej, kwietnej, rekreacyjnej oraz cienistej i intymnej w pobliżu tarasu. Warzywnik i plac zabaw znajdują się w każdej z koncepcji w tym samym miejscu. Jest to podyktowane uwarunkowaniami zewnętrznymi. Zastosowano rośliny, które będą w dużej mierze samowystarczalne. Ze względu na wybraną specyfikę roślinności, najwięcej czasu trzeba będzie poświęcić na prace porządkowe i wiosenne cięcie traw.

Ogród złożony z samych traw może być jednak nieco monotonny, dlatego pojawiły się w nim kwiaty w kolorach ognistych. Dominującym kolorem jest oczywiście zieleń, zaraz po niej ciepłe odcienie pomarańczu, żółci złamanej bielą oraz fioletu. Energetycznego charakteru dodaje również czerwień i odcienie bordo. 

Ogród traw to pełne dynamiki miejsce, które najpiękniej podziwia się pod słońce. Falujące źdźbła uspokajają, migocząc pod wiatr. Trawy to nieodzowny element, kiedy chcemy wpuścić do ogrodu ‘powietrza’.