bioróżnorodność bioróżnorodność

CIENISTY ogród z sadem w mieście

ogród cienisty – powierzchnia ok. 960m kw.

WOJEWÓDZTWO: DOLNOŚLĄSKIE

W poszukiwaniu cienia – miejski ogród z sadem i warzywnikiem.


Coraz częściej klienci chcą mieć ogrody przyjazne naturze. Rozumieją, że człowiek również jest jej częścią. O ile jeszcze parę lat temu była to moda i powoli rodzący się trend światowy, o tyle w tym momencie jest to już nie kaprys lecz konieczność. Ciągłe zmiany klimatyczne są rzeczywistością i wymagają od nas zmian w podejściu do projektowania ogrodów oraz zmiany w postrzeganiu tego, co nie tylko estetyczne, ale i ekologiczne. Tym bardziej cieszy nas, że wielu z naszych klientów doskonale to rozumie i aktywnie wspiera powstawanie takich ogrodów koło swoich domostw.

Przedstawiony projekt to ogród , którego powierzchnia wynosi około 1000 m² i znajduje się przy budynku mieszkalnym, tzw. kostce. Nieruchomość została niedawno zakupiona i ma zostać przez nowych właścicieli zrewitalizowana. Obecnie barwa nowej elewacji to kolor kremowy i taka pozostanie. Budynek został usytuowany w głębi działki i posiada dwie bramy wjazdowe, a co za tym idzie, dwa szerokie podjazdy przed budynkiem. Pomiędzy dwoma wjazdami front działki posiada niewielki trawnik kryjący  gęstą sieć podziemnej infrastruktury, ze spontanicznie rosnącymi dość już wiekowymi krzewami.

Na znacznych powierzchniach działki zastosowano kilka lat wcześniej maty przeciw chwastom oraz zaniechano opieki. W rezultacie poskutkowało to zaburzeniem prawidłowego wzrostu roślin oraz przerośnięcia mat chwastami i skutek odwrotny do zamierzonego.

W części ogrodowej rośnie stary orzech włoski otoczony leszczyną. Dlatego ogród nie jest w pełni nasłoneczniony. Częściowo to ogród cienisty. Najbardziej słoneczna część ogrodu, to ta przy starym sadzie na tyłach budynku gospodarczego.

OGÓLNE WYTYCZNE INWESTORÓW-ogród cienisty:

Po pierwsze ogród cienisty w stylu naturalistycznym i dający możliwość stworzenia ogrodu bioróżnorodnego.

Po drugie ograniczenie plewienia, koszenia, podlewania, nawożenie naturalne – kompost, obornik, gnojówka z pokrzyw.

A w dalszej kolejności , w perspektywie ogród bogaty i różnorodny, swobodny i lekki w wyrazie.

– kolory: w częściach cienistych odcienie chłodne, kwiaty drobne; w częściach nasłonecznionych: odcienie żółci, pomarańczy, czerwieni, kwiaty delikatne

– różanka: na froncie ogrodu stworzenie miejsca na małą kolekcję róż pnących i rabatowych

– murawa naturalna (fiołki, stokrotki, koniczyna)

– drzewa owocowe (grusza, jabłoń, czereśnia), dużo bylin, pnącza, krzewy (derenie, kaliny, bzy, oczary)

– rośliny z drobnymi kwiatami i liśćmi, drzewa o naturalnym pokroju, nie formowane

– unikanie krzewów z dużymi kwiatami typu rododendron czy hortensja

– warzywnik, zielnik, sad wkomponowane w ogród na tyłach domu

– unikanie roślin iglastych (pozostawienie istniejących)

– wprowadzenie możliwie dużej ilości brzóz

IDEA : idea ogrodu opiera się na tradycyjnym ogrodzie wiejskim.

Ogród „z drugiej ręki”, to zawsze darowane kilka, a nawet kilkanaście lat, czekania chociażby na efekt dorosłych drzew. Z drugiej strony to też pewne ograniczenia i kompromisy. W konsekwencji wyzwanie dla planów nowych właścicieli, z którymi musimy się zmierzyć podczas projektowania. Chociażby Istniejąca już roślinność, którą staramy się zachować, zawsze w takim przypadku wyznacza nam kierunek działań.

Z pewnością propozycją dla tego ogrodu była próbą nawiązania do klimatu i charakteru ogrodów naszych babci oraz naturalnych i dzikich fragmentów w przyrodzie. Bez wątpienia to ich współczesna wersja. Budująca atmosferę i ducha swobodnych wiejskich ogrodów za pomocą ponad wszystko delikatnych roślin przypominających dziko rosnące a nie roślin krzykliwych i braku ich kompozycji. Nowa interpretacja zakłada zwłaszcza wykorzystanie jako bazy roślin delikatnych z wyglądu. Długo i obficie kwitnących a oprócz tego pachnących. Jest połączeniem tradycyjnych gatunków i nowych ich odmian, które podkreślają i wydobywają koloryt  a także stworzą miłą aurę  tego miejsca.