Z widokiem na Karkonosze

POWIERZCHNIA ogrodu krajobrazowego : ok. 5,24 ha

WOJEWÓDZTWO: DOLNOŚLĄSKIE

SIEDLĘCIN – OGRÓD KRAJOBRAZOWY


Miejscowość ta leży 6 km od Jeleniej Góry, na Pogórzu Kaczawskim, które jest fragmentem Sudetów Zachodnich wysuniętym najdalej na północ. Pogórze Kaczawskie charakteryzuje się wysokimi walorami przyrodniczymi a jego krajobraz jest zróżnicowany. Liczne pola uprawne i porośnięte lasami pagórki oraz łąki i pastwiska wznoszą się i opadają po horyzont. Ponad nimi górują w oddali Karkonosze.

Charakterystycznym znakiem rozpoznawczym wsi Siedlęcin jest Zamek Siedlęcin nad Bobrem wraz z jedną z największych wież rycerskich – mieszkalnych w Europie Środkowej. Zachowały się w niej najstarsze w Polsce drewniane stropy, natomiast w Wielkiej Sali podziwiać można jedyne na świecie tego typu średniowieczne malowidła, na których widnieje legenda o sir Lancelocie.

Różnica wysokości terenu na działce wynosi 40,4 m. Roztacza się z niej piękny widok, ale nie jest to najwyżej położone miejsce w okolicy. Z wierzchołka wzniesienia widać pobliski szczyt Wapienna (507 m n.p.m.), która jest porośnięta lasem świerkowym z polanami zajętymi przez pola i łąki.

Na działce znajduje się bardzo już wiekowy budynek mieszkalny. Jest to tradycyjny dom przysłupowo–szachulcowy, który wraz ze stodołą przeznaczony jest do remontu. W szczątkowym stanie zachowany sad owocowy i nieużytkowany warzywnik również wymagają troski. Teren dodatkowo posiada rozległe tereny łąk, gdzie wypasane jest bydło oraz porośnięty starodrzewem malowniczy parów.

Koncepcja ogrodu krajobrazowego

Koncepcja zakłada harmonijne połączenie zabudowań domostwa z otaczającym krajobrazem. Bazuje ona na roślinach rodzimych oraz powszechnie uznawanych jako wiejskie. Ma przywoływać atmosferę dawnej wsi, swobody i stworzyć strefę relaksu dla osób korzystających.  Praktyczność jest równie ważna co estetyka.

Projekt ogrodu krajobrazowego

Głównym założeniem projektowym  jest zmiana funkcji zagospodarowania terenu i zabudowań. Zamierzeniem Właścicieli jest stworzenie tu miejsc noclegowych oraz przytulnej bazy agroturystycznej. Głównym problemem na działce są nieuregulowane stosunki wodne co tworzy w jej środkowej części teren podmokły. Również otoczenie domu wymaga zmiany zagospodarowania tak, aby przystosować je do współczesnych wymogów uwzględniając potrzeby bywalców jak i natury. Koncepcja zakłada wzbogacenie walorów widokowych, wytyczenie nowych ciągów spacerowych, powiększenie sadu oraz powstanie pasieki.

Ochrona malowniczego krajobrazu była główną ideą jaka nam przyświecała. Wyodrębnienie stref ciszy, relaksu, rekreacji wymaga tu niewielkich działań, które wykonane z wyczuciem i poszanowaniem tego co jest, pomogą stworzyć miejsce, gdzie czas będzie płynął wolniej. Jednym z niezaprzeczalnych atutów tego rozległego terenu jest malownicza przestrzeń  i poczucie wolności i nieskrępowania, dobra energia, którą się czuje i radość z odkrywania kolejnych widoków.

To one są tu najważniejsze, to dla nich Właściciele wybrali to miejsce.

Dom jest ostoją, przy którym można usiąść pod wiekowym jesionem i równie sędziwą gruszą.