Z widokiem na Pogórze Kaczawskie – ogród krajobrazowy
Ogród krajobrazowy – powierzchnia ok. 5,24 ha
WOJEWÓDZTWO: DOLNOŚLĄSKIE
SIEDLĘCIN – OGRÓD KRAJOBRAZOWY
Działka znajduje się 6 km od Jeleniej Góry, na Pogórzu Kaczawskim, które charakteryzuje się wysokim walorem przyrodniczym a jego krajobraz jest dodatkowo niezmiernie malowniczy. Różnica wysokości opracowanego terenu wynosi 40,4 m. i jest to najwyżej położone miejsce w okolicy co dodatkowo zachęca do wspinaczki. Uprawiane pola, łąki i pastwiska oraz porośnięte lasami pagóry wznoszą się i opadają po horyzont. Ponad nimi górują w oddali Karkonosze. Charakterystycznym elementem miejscowości jest znany Zamek Siedlęcin nad Bobrem wraz z jednocześnie największą z wież rycerskich mieszkalnych w Europie Środkowej.
Na działce znajduje się budynek mieszkalny z XIX w. wraz ze stodołą i jest to tradycyjny dom szachulcowy. W szczątkowym stanie zachował się sad owocowy i całkowicie nieużywany warzywnik, tak więc i on wymaga troski. Gospodarstwo dodatkowo posiada rozległe tereny łąk, gdzie podczas lata nadal pasie się bydło i porośnięty starodrzewem malowniczy leśny parów.
Ogród krajobrazowy – koncepcja
Koncepcja zakłada połączenie kompozycyjne kilku działek w spójną całość gdyż potem nastąpi zmiana funkcji zagospodarowania terenu i zabudowań. Otoczenie starych domostw, których część już nie istnieje, uległo zmianie i dodatkowo konieczne stało się harmonizowanie ich z krajobrazem okolicy. Jednocześnie głównym problemem na działce są nieuregulowane stosunki wodne gdyż w jej środkowej części tworzy się teren podmokły. Konieczne jest wytyczenie dodatkowych ciągów spacerowych, powiększenie sadu oraz zaplanowanie pasieki. Całość ma dodatkowo przywoływać atmosferę dawnej wsi i oferować strefy relaksu dla osób korzystających.
Projekt
Rzeczywiście uwypuklenie malowniczego charakteru działki jest główną ideą jaka nam towarzyszy. Odpowiednio wyodrębnienie stref ciszy i relaksu oraz rekreacji wymaga korekt, które pomogą stworzyć miejsce niepowtarzalne i niebanalne. Jednym z dodatkowych atutów tego rozległego terenu jest malowniczy parów wraz z rozległą przestrzenią łąk dający poczucie wolności i nieskrępowania. Jednocześnie na starych mapach widać dawne aleje drzew i projekt zakłada ich przywrócenie podczas tworzenia ogrodu. Z uwagi na pasiekę będą to rodzime lipy a ogród zyska kwiaty powszechnie uznane jako wiejskie. Podsumowując, teren zyskując nowe i bioróżnorodne oblicze daje właścicielom miejsce, gdzie realizują swoje pasje ogrodnicze i pszczelarskie i dodatkowo otwiera je na gości.
Dom ten jest rzeczywiście ostoją pod starym jesionem i dwustuletnią gruszą