odmiany piwonii zielona metamorfoza blog

Które piwonie zakwitną najwcześniej?

Królowe ogrodów – wczesne odmiany piwonii – anemonowe


W tym roku rozpoczynamy nową serię ogrodową opartą na naszym doświadczeniu. Rozpoczynamy wpisem o wczesnych odmianach piwonii. Będziemy w niej koncentrować się na praktycznej stronie ogrodu i wiedzy skierowanej do właścicieli ogrodów oraz osób, które interesują się tematyką projektowania i pielęgnowania roślin. Również  bylin, drzew i krzewów w strefie zieleni publicznej – miejskiej.

Wczesne odmiany piwonii już w kwietniu!

Jednym z najbardziej lubianych kwiatów w ogrodzie, nie tylko wiejskim, są piwonie. Piwonie zwykle kwitną około 4 tygodni, choć niektóre odmiany dłużej. Termin popularnego rozpoczęcia kwitnienia przypada głównie na maj i początek czerwca. Stąd popularna nazwa wiejska piwonii – majówka. Co na to wczesne odmiany piwonii?

Obecnie w nowoczesnym ogrodzie już w połowie kwietnia możemy oglądać kwitnące kwiaty piwonii. Są to odmiany o kwiatach pojedynczych, piwonie anemonowe.  Dekoracyjny wygląd liści, piękny zapach oraz kształt kwiatów tych piwonii idealnie pasuje do ogrodu wiejskiego. Nie wchodząc w meandry podziału na 4 grupy sprawdziłyśmy, które odmiany kwitną najwcześniej. Nasze obserwacje dotyczyły Dolnego Śląska, gdzie jest stosunkowo ciepło.

Pierwsza, w połowie kwietnia, zakwita odmiana ‘MAIREI’. Jest jeszcze młoda i delikatna. Podobna do zawilca.

wczesne odmiany piwoni
Mairei

W następnej kolejności ‘MOLLIS’. Wystartowała 24 kwietnia.

Mollis

Kiedy jeszcze w tradycyjnych ogrodach piwonie majówki są w pąkach, na rabatach z piwoniami anemonowymi tętni już życie pszczół.

wczesna odmiana piwoni
‘Nosegay’ – 30 kwietnia
Erly Bird’ – 30 kwietnia

Piwonie anemonowe to wczesne odmiany piwonii

Długi weekend majowy jest już pod znakiem kolejnych kwitnących odmian. KISSELTOES, CHAMELEON, CORNATION BOUQUET, ROY PEHRSON’S BEST YELLOW (o kwiatach zamykających się na noc), ROSELETTE.

wczesne odmiany piwonii
Athena
Sonoma Velvet Ruby
wczesne odmiany piwoni
Claire de Lune

Mamy wczesne odmiany piwonii i co dalej?

Kilka wskazówek :

  • piwonie nie powinny rosnąć w pełnym słońcu. Lepiej się czują w półcieniu.
  • nie sadzi się piwonii głęboko, 3-5 cm ziemi nad widocznym oczkiem, to najlepsza głębokość.
  • gleba powinna być przepuszczalna. Piwonie nie lubią piasku, gliny i podmokłych gleb. Jeśli mają za mokro pojawia się szara pleśń.
  • nie lubią  sąsiedztwa dużych drzew, bo wtedy szukając słońca, rozkładają się na boki.
  • sadzonka powinna mieć jak najwięcej oczek. Idealnie kiedy jest ich minimum 5. Przy odmianach kolekcjonerskich często zdarzają się sadzonki które mają 3 oczka.

Wbrew panującej opinii piwonie można sadzić w ogrodach nie tylko w sierpniu. Od kilku lat współpracujemy z plantacją piwonii i sklepem Peony Max, pod Wrocławiem. Co roku spotykamy się i przyglądamy różnorodności ponad 600 odmian. Wszystkie te piwonie są dzielone na sadzonki w październiku i listopadzie a czasem nawet w grudniu. Sprzedawane w sklepie przez całą zimę. Kwitną w pierwszym roku po posadzeniu.

karpa piwonii

A gdy kremowa SUNNY GIRL rozkwitnie… będzie to już zupełnie inna opowieść, o piwoniach pełnych, majowych 🙂

wczesne odmiany piwonii
Sunny Girl

W ogrodach które projektujemy nie może zabraknąć piwonii. Prezentują się dobrze w każdym – bez względu na jego styl ! A poniżej jeden z nich – ogród przy starym domu w Bystrzycy.


projekt ogrodu przy starym domu z duszą

Przenieś się w czasie, razem z nami !

Pozdrawiamy!

Miłego pobytu w sklepie PeonyMax ! znajdziesz tu wczesne odmiany piwonii

Wydawnictwo ZYSK i S-KA
Książka zawiera wiele odmian w tym wczesne odmiany piwonii

Dodaj komentarz